top of page

Retro-O

Bieg na Orientację Retro-O
Organizator: MKS Metalowiec Łódź
Miejsce i termin: Tuszyn, 11.06.2017 r.
Celem zawodów jest
- doskonalenie umiejętności orientacji za pomocą „starej” mapy i odnajdywanie w terenie elementów, które nie uległy dezaktualizacji,
- rozwój zainteresowań historią orientacji sportowej w Polsce,
- poznanie sposobów przeprowadzania i organizacji zawodów w początkowym okresie rozwoju orienteeringu w Polsce,
- przedstawienie rozwoju kartografii sportowej oraz ukazanie problemów związanych z wykonaniem i drukiem pierwszych w Polsce map do biegu na orientację.
Mapa: W zawodach wykorzystana będzie mapa Modlica opracowana przez Henryka Buchelta w skali 1:20000. Jest to najstarsza mapa do biegu na orientację w województwie łódzkim (w obecnych granicach) zarejestrowana w PZOS w 1979 r. pod numerem 1979-02-41-PT. Wykonano ją na potrzeby Komisji Imprez na Orientację działającej w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Łódź-Polesie. Swoją nazwę mapa zawdzięcza wsi Modlica położonej na pn-wsch. od przedstawionego na mapie lasu. Na podstawie pracy wykonanej w terenie przez Henryka Buchelta KInO PTTK Łódź-Polesie zleciła wykreślenie mapy zawodowej kreślarce, która pominęła wiele szczegółów istotnych przy budowie tras, a także nie zaznaczyła dwóch głównych dróg biegnących przez las. Mapa użyta była 13 maja 1979 r. na Mistrzostwach Polesia. Elementy, które pominięto na wydrukowanej mapie były ręcznie dorysowane. W 1990 r. Henryk Buchelt wykonał mapę Tuszyn Las, która swym zasięgiem obejmuje obszar przedstawiony jedenaście lat wcześniej na mapie Modlica.
Uwaga: Podczas biegu zawodnicy mogą korzystać wyłącznie z mapy Modlica otrzymanej na starcie.
Centrum zawodów: w pobliżu skrzyżowania ul. Poddębina /kierunek Tuszynek/ z pierwszą drogą leśną od al. Jana Pawła II /szosa Łódź –Piotrków/
51°37'18.0"N 19°30'43.5"E
Biuro zawodów: w centrum, czynne od 9:30 do 10:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Start: od godz. 10:30
Kategorie: Open A – średnia i Open B – krótka
Zgłoszenia: drogą mailową na adres piotrwiercinski@wp.pl
Termin zgłoszeń: do 5.06.2017, po terminie zgłoszenia będą przyjmowane tylko do wyczerpania materiałów startowych.
Opłaty startowe: Osoby zgłoszone w terminie – bez opłat. Zgłoszenie po terminie zgłoszeń 5 zł od osoby płatne w biurze zawodów.
Budowa tras i sędzia główny: Piotr Wierciński
Potwierdzanie PK na kartach startowych.

Uwagi dotyczące korzystania z mapy „Modlica”


Na starych mapach kierunek północny nie zawsze biegnie wzdłuż ranki mapy do jej „górnej” krawędzi. Dlatego korzystając z mapy „Modlica” należy pamiętać, że kierunek północny zaznaczony na tej mapie biegnie skośnie do jej brzegu. Od lat 90. XX wieku mapy do orientacji sportowej z reguły orientuje się na północ.
Początkowo mapy do biegu na orientację wykonywano w skali 1:20000, a nawet 1:25000. Obecnie mapy wykonuje się najczęściej w skali 1:15000 lub 1:10000, a w biegach sprinterskich 1:5000 lub 1:4000. Zawodnicy, którzy przyzwyczaili się do biegu z mapami wykonanymi w większej skali mogą mieć trudności w prawidłowej ocenie pokonywanego dystansu.
Zaznaczone na mapie „Modlica” drogi i ścieżki biegnące przez las nie uległy większym zmianom. Największe zmiany można zauważyć w przebiegu niewielkich ścieżek. Główne drogi nie zmieniły swojego położenia, jednak w południowej części lasu znajduje się ogólnodostępna droga nie zaznaczona na mapie. Dukty dzielące las na oddziały zaznaczono tą samą sygnaturą co główne ścieżki. Ostatnio część duktów wykorzystano do budowy sieci dróg przeciwpożarowych.
Rzeźba terenu została silnie zgeneralizowana ze względu na małą skalę mapy, dlatego możliwość wykorzystania tego elementu w budowie tras i nawigacji jest ograniczona. Wyraźnie zaznacza się tu brak mikrorzeźby (małe zagłębienia, doły).
Zaznaczone na mapie oczko wodne, bagno, okresowy strumień w dalszym ciągu są wyraźnie widoczne w terenie.
Po kilkudziesięciu latach od wydania mapy duże zmiany zaszły w szacie roślinnej i przebieżności terenu. Wyraźne granice kultur można jednak w dalszym ciągu zauważyć np. między drzewami liściastymi i iglastymi.
Możliwości wykorzystania do biegu na orientację środkowej części lasu są znacznie ograniczone ze względu znajdujący się tutaj rezerwat przyrody Molenda. Po rezerwacie można poruszać się po wyznaczonych szlakach.

 

Trochę historii
Wykonanie mapy związane było z uzyskaniem zezwolenia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii na prace terenowe i zakup odpowiednich map podkładowych. Na podstawie wykonanej w terenie prowizorycznej mapy należało ręcznie w tuszu za pomocą przyrządów kreślarskich wykonać specjalistyczną mapę bo biegu na orientację. Po uzyskaniu zgody przez Główny Urząd Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk na druk i rozpowszechnianie mapy można było zamówić w drukarni odpowiednią liczbę odbitek. Obecnie każdy może bez zbędnych zezwoleń może wykonać mapę i ją wydrukować.
Do przeprowadzenia zawodów niezbędni byli sędziowie podzieleni na trzy zespoły sędziów startu, sędziów mety i sędziów biura obliczeniowego. Wprowadzenie elektronicznego systemu Sport-Ident pozwoliło na usprawnienie przebiegu zawodów przy zmniejszeniu liczby sędziów. Pracę zespołu sędziów biura obliczeniowego zastąpił komputer obsługiwany przez jedną osobę, a zespół sędziów mety praktycznie nie jest już potrzebny.
System Sport-Ident bazujący na chipach SI będących kartami pamięci pozwolił na wyeliminowanie tradycyjnych kart startowych używanych obecnie tylko na niewielkich lokalnych zawodach lub treningach.
Trasy dla każdego zawodnika kreślono ręcznie na wydrukowanej wcześniej mapie mapie. Opisy punktów kontrolnych zamieszczone w komunikacie technicznym zawodnicy zapisywali na kartach startowych. Początkowo punkty kontrolne umieszczano na drzewach. Były to biało-czerwone kartki z odpowiednim numerem kodowym. Potwierdzenie dotarcia do punktu kontrolnego zawodnik zaznaczał na karcie startowej za pomocą zawieszonej na punkcie kredki lub stempla.

Lista zgłoszonych Open A 7,1km 16PK

 

1 Sztranek Jan Azymut Pabianice

2 Płóciennik Konrad Azymut Pabianice

3 Łubis Michał Azymut Pabianice

4 Tkaczuk Tomasz Azymut Pabianice

5 Sztranek Paweł Azymut Pabianice

6 Pabich Maria Azymut Pabianice

7 Fastyn Marcin MKS Metalowiec

8 Wilgocki Tomasz indywidualnie

9 Wdowiak Robert RGR

10 Chmielecki Piotr Orientuś Łódź

11 Krempiński Piotr Azymut Pabianice

 

Open B 5,7km 11PK

1 Jaśkiewicz Magdalena Azymut Pabianice

2 Siess Małgorzata Azymut Pabianice

3 Biniecka Małgorzata Azymut Pabianice

4 Sztranek Iwona i Maciej Azymut Pabianice

5 Luter Anna MKS Metalowiec

6 Zabuski Jakub MKS Metalowiec

7 Tłokiński Adam MKS Metalowiec

8 Mazurek Krzysztof MKS Metalowiec

9 Krempińska Julia Azymut Pabianice

10 Krempiński Franek i Konc Katarzyna Azymut Pabianice

11 Fastyn Marcin Orientuś Łódź

12 Deszcz Stanisław MKS Metalowiec

13 Fastyn Katarzyna Orientuś Łódź

bottom of page